Twój koszyk

Do zapłaty: 0.00 Zamawiam
Strona główna CZYTELNIA DOBROSTAN Pielęgnacja

Refleksjologia - wspomaganie zdrowia

Refleksjologia - wspomaganie zdrowia

zdjecie-z-ksiazki.jpg

Refleksologia to nauka o refleksach które znajdują się w stopach i dłoniach i mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała.

 

Jest to technika, z pozoru przypominająca masaż. Przyjmuje się, że na stopach i dłoniach  (ale także na twarzy) człowieka są „refleksy” - miejsca odpowiadające organom i częściom ciała.  Odpowiedni ucisk tych miejsc wywołuje reakcję organizmu.

 

Jak wygląda sesja refleksologii ?

 

Podczas zabiegu refleksolog „rozmasowuje” stopy. Używa się różnych technik, jednak najczęściej  jest to „przesuwny” ruch kciuka. Podczas pracy palec może napotkać obolałe, twardsze miejsca. Sugerują one części ciała, które nie działają sprawnie. W refleksologii przyjmuje się, że lewa stopa odzwierciedla lewą część ciała człowieka, a prawa - prawą. Wyodrębnia się poszczególne refleksy dla układów  kostnego, sercowo-naczyniowego, rozrodczego, limfatycznego, trawiennego, moczowego i gruczołów wewnętrznego wydzielania. Pomocne tutaj są mapy refleksologiczne, stworzone na podstawie doświadczeń autorytetów z tej dziedziny, którzy pomogli wielu ludziom w ich problemach.

 

Skąd się wzięła ta nauka?

 

Refleksologia i dbanie o stopy siegają czasów starożytnych. Pierwsze informacje pojawiły się  w Egipcie około 2300 p. n. e.  jako  naścienne malowidła.  Jest też  częścią filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, w której ważna jest równowaga organizmu, a jej zaburzenie może powodować choroby.

 

Ciekawostka: Japończyk Hiroshi Motoyama przeprowadził badania  na strefach energetycznych i meridianach. Użył mechanizmu mierzącego impulsy elektryczne w zakończeniu meridianów. Praca Motoyamy  potwierdziła, że gdy punkt meridianowy jest zablokowany, dochodzi do zatoru energii. Ten z kolei może doprowadzić do problemów z danym organem.  Jeśli przywrócony zostanie stan równowagi,  może rozpocząć się proces naprawczy.

 

Jak jest teraz ?

 

Współcześnie w wielu krajach refleksologia rozwija się.  W Chinach jest oficjalnie uznana przez władze jako terapia, pomagająca w leczeniu niektórych chorób i terapia profilaktyczna. W Polsce od 2005 r. refleksologia jest zawodem, ale nie jest jeszcze popularna wśród pacjentów.

 

Uwaga: Refleksologia  to tylko dodatek do akademickiej medycyny. Nie może jej zastępować. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Najważniejsze korzyści z refleksologii:

 • Pomaga w osiągnięciu równowagi organizmowi, gdy ta jest zaburzona.
 • Odblokowują się „kanały życia” meridiany. 
 • Działa jak akupunktura, jednak nie używamy igieł, działamy naciskiem więc nieinwazyjnie.
 • Rozmasowanie refleksu działa terapeutycznie na dany narząd.
 • Poprawia krążenia krwi, pobudza do pracy organizm i organy, które odpowiadają za wydalanie toksyn.
 • Relaks i odprężenie. Oprócz chwilowej przyjemności obniżamy także poziom stresu.  

Pomiędzy zabiegami musi być czas na regeneracje organizmu. Dlatego przeprowadza się je nie częściej niż 2,3 razy w tygodniu. Trudno określić dokładną ilość zabiegów, bo jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb. Średnio jest to od 6-8 zabiegów. Orientacyjny czas trwania zabiegu to ok. 45 minut.

 

Przeciwskazania do sesji refleksologii:

 • ciąża
 • ciężkie infekcje przebiegające gorączką, stany zapalne
 • choroby zakaźne
 • cukrzyca
 • grzybica skóry i inne zmiany infekcyjne
 • stany pourazowe stóp (złamania, zwichnięcia, uszkodzenia stopy,)
 • zakrzepica żył, zmiany żylakowate stóp, stany zapalne naczyń żylnych,
 • stany ostre wymagające leczenia operacyjnego, stan bezpośredni przed lub po zabiegach chirurgicznych
 • pacjenci przed i po przeszczepach narządów
 • stan bezpośrednio po obfitym posiłku,

Każdy może reagować na zabieg inaczej. Jedni nie odczują nic, inni same przyjemne skutki masażu np. odprężenie, błogość, relaks.  Mogą się pojawić też niezbyt przyjemne efekty uboczne, takie jak np: oblanie potem, dreszcze, uczucie zimna, ból głowy, zmęczenie i inne.

 

Powyższe informacje, mają charakter informacyjny i edukacyjny, a nie konsultacyjny i nie mogą zastąpić porady lekarza medycyny. Stan zdrowia zawsze należy konsultować z lekarzem.

 

 

Autor:

Katarzyna Stachacz - z wykształcenia fizjoterapeutka, kosmetyczka i technik farmacji. Sprawdza wszystko co związane z tematyką zdrowia i urody, a niezbyt popularne. Od starożytnych technik przywracania równowagi skórze i całemu ciału: jak akupunktura, cupping czy refleksologia, po suplementację i kosmetyki naturalne. Swoimi odkryciami dzieli się z innymi, aby pomagać ludziom cieszyć się zdrowym, pięknym wyglądem, dzięki naturalnym metodom.

 

 

25-04-2019 0 665 odsłon

Polecane produkty

Otrzymuj informacje o najnowszych produktach, wydarzeniach dla kobiet i artykułach na platformie.