Twój koszyk

Do zapłaty: 0.00 Zamawiam
Strona główna CZYTELNIA

Kiedy ruch staje się Świątynią - wywiad z...

CZYTELNIA

Odkrywaj ciekawe miejsca, osoby, inicjatywy, receptury ziołowe i sposoby na dobrostan.

Kiedy ruch staje się Świątynią - wywiad z Beatą Zarębą nauczycielką i współzałożycielką Akademii w Gruncie Ruchu

fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna
fot. N. Miedziak-Skonieczna

 

 

TaiChi, QiGongu czy Metody Feldenkraisa. Okazuje się, że ruch niejedno ma imię, a ciało pokazuje nam każdego dnia, że należy go słuchać i dać bodźcom swobodny przepływ. „Ćwiczyć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi (…)” i właśnie tego uczą w warszawskiej Akademii w Gruncie Ruchu – świadomości siebie i zdrowia o których opowiedziała nam Beata Zaręba.

 

Myślisz, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z istoty i potrzeby ruchu w naszym życiu?

 

Jak dla mnie ruch jest jedną z najistotniejszych rzeczy. Poprzez ciało fizyczne i zmysły doświadczamy tego świata. Fajnie jest być skomunikowanym ze sobą, by móc czuć wyraźniej i widzieć więcej. Żyć bardziej. 

 

Szczególnie, że ruch to nie tylko ćwiczenia gimnastyczne, a również odczuwane wibracje, dźwięk, rezonowanie z ciałem i intuicja, która nim kieruje. Potraficie określić właśnie czym dla Was jest „ruch”? 

 

Najprościej na świecie: ruch to życie. Dla mnie to synergia tego co materialne – fizyczny ruch ciała i wszystkiego co możemy doświadczyć empirycznie, z tym czego nie widać gołym okiem – np. polem energetycznym czy intuicją.

 

Co wyróżnia Waszą przestrzeń? Nie jest w końcu zwyczajną siłownią czy salą fitness. 

 

Obecnie przestrzeń Akademii jest miejscem, gdzie odbywają się spotkania edukacyjne. Jak głosi nasza misja „Edukacja o zdrowiu poprzez promowanie kultury i praktyki ruchu”. Jak dla mnie jest przychodnią - już teraz nawet Świątynią, w której można zaczerpnąć Medycyny Ruchu. Każdy wynosi to, czego na daną chwilę potrzebuje, nie tylko pod względem fizycznym.

 

Jakie zajęcia można więc u Was znaleźć i do kogo są one kierowane? 

 

Obecnie rozszerzyliśmy swoją działalność - otworzyliśmy przestrzeń dla Kooperatywy Ruchu – zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych nauczycieli różnych form ruchu. Oprócz zajęć movement prowadzonych przez nauczycieli W Gruncie Ruchu, w grafiku pojawiły się zajęcia z TaiChi, QiGongu czy Metody Feldenkraisa. Zajęcia, póki co dedykowane są starszej młodzieży i osobom dorosłym.

 

Udaje Wam się przekonać do ćwiczeń zupełnych „amatorów”? Kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia ze sportem? 

Oczywiście. Nasze grupy zazwyczaj są mieszane: od osób, które ostatnio zorganizowanego ruchu doświadczyła podczas WFu w szkole podstawowej do osób, które działają w sporcie mniej lub bardziej zawodowo. Podczas zajęć jest przestrzeń na to, by się między sobą wymieniać – dzięki temu każdy jednocześnie może być uczniem jak i nauczycielem, niezależnie od stopnia ruchowego zaawansowania.

 

Jak na ten moment wyglądają u Was zajęcia? Czasy nie są łatwe dla osób zajmujących się szeroko pojętym „ruchem”. Domyślam się, że większość odbywa się obecnie online? 

 

Pełnimy działalność edukacyjną w różnych formach. Od marca tego roku działamy również online jako AWGR ONLINE. Początkowo były to prowadzone zajęcia live poprzez aplikację Zoom. Obecnie nagrywane materiały trafiają na platformę Vimeo, z których można korzystać w dowolnej chwili z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Obecnie działamy również stacjonarnie na warszawskim Żoliborzu prowadząc małe grupy lub indywidualne spotkania na sali.

 

Co poradzilibyście teraz osobie, która zmuszona jest obecnie do przebywania w domu? Jak pracować ze swoją świadomością i relacją z własnym ciałem? 

 

Jako ekipa W Gruncie Ruchu stworzyliśmy i nadal tworzymy wspaniałą bazę materiałów edukacyjnych online. Poprzez praktykę ruchu, oddechu czy bezruchu – oferujemy dużo narzędzi, po które można sięgnąć nie wychodząc z domu. Z całego serca polecam zajrzeć, przełożyć na swoje i praktykować. 

 

Wydaje mi się, że niezwykle istotna jest obecnie edukacja. Taka, która pokaże, że ruch wpływa na układ odpornościowy, ale odczuwany przez nas stres. Pozwala nam na spokój. 

 

Zdecydowanie. Czuję, że jako społeczeństwo mamy bardzo dużo do nadrobienia. W szkołach nie uczą o tak fundamentalnej rzeczy jaką jest zrozumienie siebie. Nie uczą tego jak działa ciało, czym są emocje, jak skontaktować się ze swoimi potrzebami. Tak, by finalnie móc wyjść im naprzeciw, zaopiekować się sobą i poczuć spokój.  Dlatego edukacja to jedna z głównych misji działalności W Gruncie Ruchu.

 

To ważne co powiedziałaś. Opowiedzcie proszę jednak o samych założycielach i osobach pracujących w Akademii. Czy to liczna grupa? 

 

Obecnie jest to około 10 wspaniałych istot, które współtworząc projekty, dzielą się wszystkim tym, co mają najlepsze. Dzięki temu jako Akademia W Gruncie Ruchu czy AWGR ONLINE możemy oferować światu wysokiej jakości edukację zmieniającą jakość codzienności na lepsze.

 

W takim razie czego jako redakcja platformy www.naturalnabogini.pl powinniśmy Wam życzyć

Zdrowia, Spełnienia i Obfitości. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23-11-2020 0 515 odsłon

POZNAJ INSPIRUJĄCE OSOBY

Anna Ras Menet

Anna Ras Menet

OPIEKUNKA WRAŻLIWOŚCI
Joanna Waścińska

Joanna Waścińska

LEŚNE KĄPIELE
Ola i Aga

Ola i Aga

PROJEKT SELFLOVE

Polecane produkty

Otrzymuj informacje o najnowszych produktach, wydarzeniach dla kobiet i artykułach na platformie.