Twój koszyk

Do zapłaty: 0.00 Zamawiam
Strona główna CZYTELNIA

Moon mandala, cykle, narzędzia do odkrywania...

CZYTELNIA

Odkrywaj ciekawe miejsca, osoby, inicjatywy, receptury ziołowe i sposoby na dobrostan.

Moon mandala, cykle, narzędzia do odkrywania siebie – wywiad z Samią Mandragorą

img-6314.jpg
img-6937.jpg
img-6476.jpg
img-6225.jpg

Na samym początku wystarczy chcieć, a potem? Kobiecość wiąże się z wieloma słowami, rzeczami, aż w końcu wiedzą na temat narzędzi, które mogą nam pomóc w rozumieniu swojego ciała i emocji. Podążamy intuicją. Poznajmy moon mandalę. Jak odnaleźć samą siebie i w jakim kierunku zmierza dzisiejszy świat? Podczas wywiadu z Samią Mandragorą, przewodniczką po kobiecym cyklu i życia w zgodzie z fazami księżyca, padło wiele pytań. Padło też wiele odpowiedzi, które nawet największego sceptyka nauczą dystansu oraz rozumienia natury.

 

 

 

Pracując z kobietami zauważyłam, że wiele z nas zapomina o tym, kim naprawdę są – że są kobietami. 

 

Ciężko wypowiedzieć mi się w imieniu wielu kobiet. Uważam, że każda z nas idzie swoją indywidualną i wyjątkową ścieżką. Dojrzałam też do takiego poglądu, że zapomnienie nie jest niczym złym, być może jest wręcz nawet potrzebne na jakimś etapie po to, żeby móc doświadczyć PRZYPOMNIENIA SOBIE. Moment przypominania i odkrywania tego KIM JESTEM i jakie mam w sobie możliwości jest niezwykle ekscytujący i czuję na dzień dzisiejszy, że wart jest on chwilowego zapomnienia. Być może taka jest droga do odkrycia siebie? Może bez zapomnienia nie można by było wejść na tę ścieżkę? Towarzyszenie kobietom w procesie odkrywania kim są przypomina trochę pracę akuszerki. Każda kobieta wie jak sobie przypomnieć, tak samo jak każda kobieta wie, jak urodzić dziecko. Mamy tę mądrość w ciele. Potrzebujemy tylko (albo aż) okoliczności, żeby móc tego dokonać w sposób łagodny i bezpieczny.

 

 

Jak dojść do swojej wewnętrznej siły?

 

Nie mam jednej odpowiedzi, która będzie jak puzzel pasujący do życiowej układanki każdej kobiety. Każda z nas ponosi odpowiedzialność za siebie, swoje życie i swoją drogę. Na samym początku wystarczy chcieć. To ta mała i delikatna iskra - nasza wola, która nagle rozświetla chaotyczny przepływ informacji w naszym świecie i wyciąga z tego chaosu dokładnie to czego w danym momencie potrzebujemy. Tak więc najpierw wola a później intuicja, dzięki której dokonujemy wyborów w zgodzie ze sobą. Narzędzi do odkrywania siebie i swojej mocy mamy w dzisiejszych czasach całe mnóstwo. To co wybierzemy zależy od nas. Dla mnie ważną lekcją jest to, że narzędzia są po prostu narzędziami. Całą pracę wykonuję ja. Narzędzia owszem, są pomocne tak samo jak przewodnicy, psychologowie, couch’owie. Jednak nikt ani nic nie zrobi pewnych ruchów za nas. 

 

 

Jak wyzbyć się przyczepionych nam łatek i uwikłań w ramy współczesności?

 

A współczesność… cóż. Każde pokolenie zmagało się z JAKĄŚ WSPÓŁCZESNOŚCIĄ. Potrzebujemy ram, żeby móc istnieć. To jakie są te ramy można by dyskutować długo. Zresztą sami te ramy tworzymy. Kultura to nie jest twór, w który musimy wejść jak w niewygodne buty. Na jakimś poziomie tak jest, warto jednak sobie uświadomić, że każdy z nas tę kulturę tworzy. Tworzymy ją naszymi przekonaniami, wyborami, każdego dnia wpływamy na tę rzeczywistość. Możemy być biernym odbiorcą, możemy być aktywnym kreatorem. 

 

 

Najważniejsze wydaje się to, że jesteśmy częścią natury. Jak wielką, a może jak małą? 

 

Jesteśmy naturą bez względu na to jak sobie to ubierzemy w słowa. Jesteśmy zwierzętami, które mają instynkty. Tak jak każde istnienie na Ziemi jesteśmy w sieci zależności i wzajemnych połączeń. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem zaczniemy coraz wyraźniej widzieć ten porządek (lub chaos) i dostosowywać do tego swoje działania. Antropocentryczny porządek świata odchodzi do lamusa, wierzę, że nadchodzą czasy geocentryczne, gdzie ludzkość zacznie postrzegać planetę jako całość.

 

 

Myślę, że to dobry moment by zapytać czym jest moon mandala.

 

Moon Mandala to narzędzie na które natknęłam się w pierwszej książce o cyklu menstruacyjnym jaką zakupiłam po porodzie córki. Zaintrygowało mnie ponieważ łączyło w sobie kilka moich pasji: miłość do Księżyca i jego faz, fascynację kobiecym cyklem menstruacyjnym i tajemnicę połączenia której jeszcze wtedy nie znałam a którą czułam między kobietą a Księżycem. Moon Mandala to narzędzie do obserwowania siebie. Dzięki niemu jestem w codziennym kontakcie z tym co we mnie żywe. Z moimi emocjami, stanami wewnętrznymi, z energią, która w ciągu dnia potrafi się kilka razy zmienić. Na moon mandali znajdują się fazy Księżyca dla jednego miesiąca lunarnego. Sugeruję zazwyczaj, żeby rozpocząć wypełnianie mandali w nów lub w pierwszy dzień miesiączki. Zaczynamy obserwować siebie obserwując również wędrówkę Księżyca wokół Ziemi. Możemy na mandali zaznaczać dzień cyklu, na czerwono zaznaczać dni menstruacji. Tak naprawdę możemy tam robić co chcemy. Sposobów na wypełnianie moon mandali jest moim zdaniem nieskończona ilość. Celem tego wypełniania jest bycie blisko siebie i zwrócenie się w stronę cyklicznego wymiaru czasu, a nie linearnego. W przyrodzie wszystko nam przypomina o cykliczności. O zmianach, które dzieją się w tej powtarzalności. Cudownie jest to móc odkrywać również na poziomie ciała.

 

 

Co to znaczy, że księżyc przechodzi przez cały Zodiak?

 

Miesiąc księżycowy rozpoczyna się w nów, każdego dnia po nowiu tarcza Księżyca jest coraz bardziej oświetlona, aż w końcu mamy pełnię po której znowu światła zaczyna być coraz mniej. Oprócz tego, że widzimy fazy Księżyca, to Księżyc w każdym miesiącu lunarnym spędza w danym znaku mniej więcej dwa i pół dnia, co dwie godziny przemieszcza się o jeden stopień. I tak oto, jeśli nów mamy w Strzelcu, to po kilku dniach Księżyc wejdzie w znak Koziorożca, później do Wodnika etc. Według astrologów Luna ma na nas głęboki wpływ, ponieważ znajduje się najbliżej Ziemi spośród wszystkich ciał niebieskich w układzie. Od zarania dziejów wierzono, że Księżyc ma wpływ na ludzkie zachowanie. W niektórych kulturach azjatyckich pełnie, nowie i zaćmienia są uważane za dni święte, w których to co mówimy i robimy liczy się podwójnie. Od wieków Księżyc jest kojarzony z energią emocji i uczuć. To jakość YIN, która kieruje nas do wewnątrz. Możemy do naszych księżycowych obserwacji włączyć wiedzę o znakach zodiaku i poszerzyć sobie pole widzenia i czucia.

 

 

Wciąż zaskakuje mnie fakt, że ludzie nie wierzą w „moc” i wartość księżyca. Nawet ze zwyczajnego, fizyczno-chemicznego punktu widzenia. Zdarza się, że ktoś podważa jego wartość dla naszego ciała?


W każdej dziedzinie znajdą się sceptycy. I dobrze! Dla mnie to zawsze działanie na rzecz harmonii i dystansu wobec tematów, które mogą przybrać wręcz fanatyczną formę. Naukowo jest udowodnione działanie Księżyca na ziemskie wody. Widzimy to chociażby obserwując morskie pływy. Natomiast oddziaływanie psychiczne i emocjonalne to już coś co każdy z nas potrzebuje zaobserwować, jeśli ma taką potrzebę i ochotę. Dla mnie to niezwykle cenne i urozmaicające doświadczenie. Lubię zatrzymywać się na dłużej w nów i w pełnie oraz bacznie obserwować co się wtedy dzieje we mnie i w moim życiu. Odniesienia do astrologii, symboliki dają mi szerszy wgląd i głębsze zrozumienie tego co obecnie przeżywam. 

 

 

Próbujesz przekonać czy raczej dajesz wolny wybór bądź czekasz aż ktoś sam dojrzeje do procesu?


Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Dzielę się swoją drogą, swoimi fascynacjami i odkryciami. Wiem, że to nie droga dla każdego i jeśli komuś to w ogóle nie współgra z jego wizją rzeczywistości to totalnie to rozumiem. Potrafimy być niezwykle różnorodni w postrzeganiu świata. Dlatego robię swoje, a jeśli ktoś poczuje, że chce dołączyć do tego co proponuje to lecimy wtedy razem.

 

 

Myślałaś, by towarzyszyć również mężczyznom w ich duchowej podróży?

 

Na poziomie zawodowym nie. Dużo swojej wiedzy czerpię z ciała, ze swojego cyklu i połączenia z naturą. Mam poczucie, że mężczyźni idą nieco inną drogą i nie czuję się na ten moment kompetentna, żeby im towarzyszyć. Aczkolwiek powoli otwieram się w niektórych tematach na mężczyzn. Na mojej stronie jest dostępny kurs “Przyjemne początki” dla osób pragnących rozpocząć drogę z Tarotem. Zapraszam do niego również mężczyzn. Na ten moment, moimi klientkami i odbiorczyniami są głównie kobiety. Towarzyszę mężczyznom w codzienności. Mam wspaniałego partnera, od którego każdego dnia uczę się o tym czym jest męskość (w nim, w świecie oraz we mnie). Staram się również pielęgnować relacje z męskimi przyjaciółmi, choć nie ukrywam, że ze względu na swoją pracę otaczam się głównie kobietami. 

 

Dobrze więc, że udało Ci się znaleźć własną, bezpieczną przestrzeń.

 

 

 

 

Rozmawiała: Malika Ledeman

 

 

Autorką zdjęć jest Sandra Kamińska, wydarzenie: Babie Lato, wrzesień 2020

 

 

 

 

 

 

01-12-2020 0 749 odsłon

POZNAJ INSPIRUJĄCE OSOBY

Anna Ras Menet

Anna Ras Menet

OPIEKUNKA WRAŻLIWOŚCI
Joanna Waścińska

Joanna Waścińska

LEŚNE KĄPIELE
Ola i Aga

Ola i Aga

PROJEKT SELFLOVE

Polecane produkty

Otrzymuj informacje o najnowszych produktach, wydarzeniach dla kobiet i artykułach na platformie.