Twój koszyk

Do zapłaty: 0.00 Zamawiam
Strona główna CZYTELNIA RECEPTURY wiosna

Pokrzywa - oczyszczona skóra i piękne włosy

Pokrzywa - oczyszczona skóra i piękne włosy

img-20200503-080812.jpg
img-20200503-080800.jpg
dsc-0348.JPG

Pokrzywa - królowa pospolitości, o wielkiej mocy. To jedna z najważniejszych wiosennych roślin - w liściach pokrzywy zawarte jest wiele soli mineralnych, witamin, kwasów krzemowych i octowych...

Te substancje pomagają w oczyszczaniu i odżywianiu, wzmocnieniu organizmu.

 

Jeśli chcecie wspomóc swój organizm w wiosennym oczyszczaniu siegającie po pokrzywę - róbcie pesto, dodajcie do sałaty, twarożku. Można ją dusić, dodać do zupy, zapiekanek, potraw jajecznyych albo pić wyciskany z niej sok. 

 

Pamiętajcie, aby rośliny zbierać z dala od ulicy, zakładów przemysłowych, ujścia ścieków czy pól uprawnych, gdzie mogły zostać popryskane środkami ochrony roślin.

 

W sezonowej, naturalnej kosmetyczce pokrzywa doskonale sprawdzi się dla wzmocnienia i odżywienia skóry oraz włosów. Przestawiamy Wam poniżej 3 przepisy pielęgnacyjne pochodzące z jednej z naszych ulubionych redakcyjnych książek, czyli "Kosmetyki naturalne w Twoim ogrodzie" Kathariny Bodenstain.

 

Czysta skóra

  • 1 i 1/2 garści świeżych liści pokrzywy
  • 1 i 1/2 litra wody

Liście pokrzywy należy zagotować w wodzie. Po zagotowaniu garnek postawić na stole, nachylić nad nim twarz i przykryć głowę ręcznikiem, aby para wodna "nie uciekała". Nawilżanie skóry twarzy powinno trwać 10 minut. Taka "parówka" oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu nowych zanieczyszczeń.

 

Wzmacniający i odświeżający lotion do włosów

  • 2 pełne garście pokrzywy
  • 75 ml wody

Pokrzywę należy umyć, oczyścić, zalać podaną ilością wody i zmiksować na gładką masę. Następnie należy oddzielić grube łodygi i rozcieńczyć tak powstały sok (około 60 ml) taką samą ilością wody. Tak powstały lotion można delikatnie wmasować w skórę głowy. Sok z pokrzywy wzmacnia skórę głowy, ponieważ poprawia jej ukrwienie. Najlepiej taką kuracją stosować regularnie przez jakiś czas, tuż po umyciu głowy. Jak przekonuje autorka książki - dzięki temu włosy będą wyglądały świeżo.

 

Piękne błyszczące włosy

  • garść świeżych liści pokrzywy
  • 1/4 litra wody
  • 125 ml octu jabłkowego

Pokrzywę oczyścić, umyć i zalać wrzącą wodą. Zaparzać pod przykryciem 20 minut. Powstały w ten sposób napar przelać przez sitko, oddzielając liście i wyciskając z nich resztki soku.

Do naparu dodać ocet, przelać do butelki z ciemnego szkła, zamknąć i odstawić w chłodne miejsce - najlepiej do lodówki. Jeśli mikstura będzie przechowywana w takich warunkach, nadaje się do wielokrotnego używania przez 2 tygodnie.

Odżywkę można wmasowywać w skórę głowy i w umyte włosy. Autorka - K. Bodestain - wskazuje, iż dzięki temu włosy odzyskują świeżość, nabierają połysku, łatwiej się rozczesują.

 

 

 

 

 

 

 

08-05-2020 0 604 odsłon

Polecane produkty

Otrzymuj informacje o najnowszych produktach, wydarzeniach dla kobiet i artykułach na platformie.