Twój koszyk

Do zapłaty: 0.00 Zamawiam
Strona główna CZYTELNIA Rytuały

Płukanie ust olejem - poranna rutyna...

Płukanie ust olejem - poranna rutyna oczyszczająca

Praktyka płukania jamy ustnej olejem wywodzi się z Ajurwedy – tradycyjnego, holistycznego systemu medycyny indyjskiej i zwane jest tam gandhūsa.

 

Wg Ajurwedy jama ustana stanowi jedno z pierwotnych źródeł rozwoju chorób wewnętrznych… Dlaczego? Dlatego, że nasze usta są siedliskiem dla różnych bakterii, wirusów, grzybów. Niektóre z nich są odpowiedzialne za próchnicę, choroby dziąseł. Jako, że nasze poszczególne części ciała nie funkcjonują w oderwaniu od siebie, ale silnie na siebie oddziaływują dlatego też choroby jednych części będą miały wpływ na dysfunkcję innych części ciała. Choroby zębów, dziąseł mogą powodować np. zapalenia stawów. Dlatego taż ważnym jest, aby nasza jama ustna pozostawała czysta. Niektórzy mogą zapytać dlaczego nie wystarczy samo szczotkowanie i płukania ust wodą? Wartym uwagi jest to, że podczas mycia zębów tylko około 65% ich powierzchni jest czyszczone (!), a sama jama ustana odkarzona w … 10%. Natomiast płukanie ust olejem jest bardziej skuteczne, bakterie zostają pokryte oleistą powłoką od której nie mogą się uwolnić i usuwamy je wraz z wypluciem oleju. W przypadku płukani ust wodą tak się nie dzieje. Olej świetnie pochłania wszelkie toksyny z jamy ustnej i dzięki temu zapobiega rozwojowi wielu chorób.

 

Lekarze ajurwedyjscy odkryli, iż działanie to pomaga nie tylko oczyścić jamę ustną, ale także wpływa na kondycję całego naszego ciała. Praktyka płukania jamy ustnej olejem odtruwa cały organizm, ponieważ pozbywamy się toksyn, szkodliwych bakterii.

 

Metodą detoksyfikacji za pomocą oleju opisuje w swoich książkach także Michał Tombak. Wspomina on nie tylko o płukaniu jamy ustnej olejem, ale o „ssaniu” oleju – jak cukierka.

 

 

Jakie są korzyści z płukania jamy ustnej olejem?

 

Wśród dobroczynnych rezultatów płukania ust olejem wymienia się wiele korzyści:

  • detoksykacja organizmu
  • zwiększona higiena jamy ustnej
  • zdrowe gardło
  • oczyszczanie skóry, niwelowanie wyprysków, złagodzenie alergii
  • oczyszczanie zatok
  • zmniejszenie bólów głowy
  • wzmocnienie układu odpornościowego i limfatycznego.

Klucz leży w konsekwencji i systematycznym stosowaniu. Efekty możemy zauważyć już po kilku tygodniach codziennej praktyki.

 

Jaki olej wybrać do płukania?

W Ajurwedzie do płukania ust wykorzystuje się olej kokosowy albo olej sezamowy – oba te oleje mają działanie nawilżające, przeciwzapalne, oczyszczające. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użyć naszego rodzimego oleju słonecznikowego.

 

Kiedy stosować?

 

Rano po przebudzeniu, na czczo (ważne) i można ewentualnie powtórzyć drugi raz wieczorem przed pójściem spać. Płukanie ust olejem, może być stosowane w czasie różnych dolegliwości (zatkane zatoki, ból gardła, dziąsła), ale nie tylko. Zabieg ten można wykonywać codziennie jako metodę naturalnego oczyszczania organizmu.

 

Jak stosować?

Płukać jamę ustną 1-2 łyżkami oleju przez 15 – 20 minut. Na początku możemy użyć jednej małej łyżeczki oleju i skrócić czas o połowę, aby oswoić się z tą praktyką. Płukanie przypomina płukanie jamy ustnej płynem do płukania – czyli jest to energiczne przepłukiwanie, także między zębami w przód / tył.

 

Absolutnie nie można oleju połykać ponieważ po płukaniu znajdują się w nim bakterie i toksyny, których chcemy się pozbyć z naszego organizmu! Ostrożnie także z płukaniem gardła, ponieważ istnieje wtedy ryzyko połknięcia. Nie należy także wypluwać tego oleju bezpośrednio do ubikacji czy kranu – olej może osadzać się na rurach.

Po wpłukaniu / ssaniu oleju płuczemy jamę ustna wodą kilka razy i myjemy zęby.

 

 

Dostosowania tej metody nie ma praktycznie przeciwskazań. Kto z Was praktykuje tą metodę? Jakie są Wasze doświadczenia?

 

 

29-12-2018 0 169 odsłon
Otrzymuj informacje o najnowszych produktach, promocjach i artykułach na blogu.